Uživatel nepřihlášen
Knoxvillův herní svět
RSS kanál blogu
Píše: lukas0707 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Knoxvillův herní svět

PC Recenze Alan Wake

Čtvrtek 21.6.2012 00:22 - Autor: lukas0707
To se mi líbí

PC Recenze Alan Wake Temnota přichází. V temném zákoutí lesa se ozývá pouze zvuk vanoucího větru a okolo spisovatele se utváří zlověstná temnota. Z ničeho nic se opodál objevuje temná postava. V ruce dřímá ohromnou velkou sekeru. Alana se zmocňuje strach. Cesta ven z lesa vede jedině okolo tajemné postavy která se pomalu, ale jistě blíží k našemu hrdinovy. Alan Wake rozsvěcí baterku a začíná dobrodružství ve kterém půjde o holí život.

Budete se bát.
Budete se bát.

Konečně na PC.

Alan Wake si vytvořil na konzolích šíroký zástup fanoušků. Nemněl jsem tedy strach, že by to na PC konzolích mnělo být jinak.

Hry podobného ražení jako jsou Alan Wake, mně však vždy minou velkým obloukem. Důvod je však prostý. Nerad se při hraní her bojím. Alan Wake mě však neuvěřitelně přitahoval. Už od sledování trailerů a screenshotů jsem si říkal, že tato hra musí být něčím výjimečná. Mněl jsem pravdu a musím sám sebe pochválit, že jsem mněl dost odvahy a hru jsi koupil.

Hru jsem si nejprve kupovat nechtěl. Nakonec jsem však podlehl jejímu kouzlu.

Strach a beznaděj jsou váš motor.
Strach a beznaděj jsou váš motor.
Lesy v Bright Falls jsou děsivé.
Lesy v Bright Falls jsou děsivé.

Hororová atmosféra jak má být.

Hra se s ničím nepárá a hned od začátku vás vrhne do děsivé noční můry. Nečekejte žádný pohodový tutoriál. Již při něm budete pociťovat lehký nával strachu a postupem hrou, bude váš strach nabývat na síle. Záleží na tom, z jakého jste těsta.

O vynikající hororovou zábavu se zde stará nádherná grafika, zvuk a hudba. Celkově je audiovizuální stránka hry na dech beroucí úrovni a v tomto ohledu se hra dostává mezi nejlépe vypadající tituly současnosti.

Kontrast světla a tmy je výborný. Hru posouvá o několik dalších stupínků výše a přidává tak velkou měnou k vynikající atmosféře.

Zmínit se také musím o prostředí kde se hra odehrává. Bright Falls je nádherné místo. Ve dne městečko působí malebným dojmem, v noci bych však nikdy neotevřel dveře svého srubu. Lesy v okolí městečka jsou dokonale zpracovány a působí neuvěřitelně věrohodně. V tomto směru se hra velmi přiblížila realitě.

Temnota má různé podoby.
Temnota má různé podoby.

Hlavní postava a příběh.

Alan Wake je velmi uznávaným spisovatelem. Se svou ženou Alice žije v New Yorku a zdá se, že má velmi pohodlný život. Na Alana ovšem přijde období spisovatelské krize. Chybí mu to hlavní co musí každý dobrý spisovatel mít, inspirace. Se svojí ženou se tedy rozhodnou odjet na dovolenou. Odpočinout si od práce a ruchu velkoměsta do horského městečka Bright Falls.

Po příjezdu vypadá všechno jak má být. Město, hory, okolní lesy a jezero vypadají překrásně, až do chvíle, kdy se Alanova žena ztrácí.

Alan vůbec netuší co se stalo. Neví kde je jeho žena. Netuší jestli je vůbec naživu. Hrůzostrašné věci které se kolem něho dějí nedávají smysl a navíc zjišťuje, že z jeho života je vytržený týden, na který si vůbec nevzpomíná.

Časem se však všechno začíná vyjasňovat a Alan se dostává na strašidelnou cestu plnou odhalování a hrůzy, s hlavním cílem najít svou ženu.

Příběh je jedním z hlavních taháků této hry, při kterém hlavní postava projde velkou proměnou.

Souboj světla a temnoty.

Temnota vám půjde neustále po krku v různých podobách. Tajemné postavy se sekerami,motorovými pilami, dále třeba různé předměty, ničení okolního prostředí a vy se s tou temnotou budete muset utkat. V tom vám bude hlavně pomáhat baterka. Světlo bude ve hře vaším nejbližším přítelem a světelný kužel z baterky vaším kopím. Nejprve je totiž potřeba nepřátele oslnit baterkou, než je za pomocí revolveru, brokovnice, nebo lovecké pušky budete moct zastřelit. V inventáři se dále objevují světlice, oslepující granáty a velmi ceněná signální pistole.

Ze hry Alan Wake
Ze hry Alan Wake
Ze hry Alan Wake
Ze hry Alan Wake

Souboje s temnotou se ze začátku zdají akční a velmi propracované. A řekl bych, že opravdu jsou. Například uhýbaní před nepřátelskými sekerami, kdy se vám na chvíli zpomaluje čas a vy vidíte jak vás o chlup minula letící sekera, vypadají moc dobře a dodávají souboji šmrnc. Když k tomu připočtu zbraně ve vašem inventáři, které mají různé vlastnosti, kdy třeba světlice na chvíli vaše nepřátele odežene a nebo oslepující granát který jich hned několik najednou zničí. Tak to všechno vytváří ještě o stupeň větší zábavu.

Po čase se ale stejně dostaví lehký stereotyp. Nepřátele chodí stále ti samí, akorát ve větším počtu, plus zjištění, že vše je předem nascriptované. Nové zbraně se už neobjevují. Maximálně vás potěší  nalezení silnější baterky, která má lepší efekt na vaše nepřátele. Stereotyp však odbourává napínavý příběh a nové lokace, které jsou sice koridorové a však v této hře my koridor vůbec nevadil.

To vše je doplněno pěkným soundtrackem.

Zde malá ochutnávka ze hry za doprovodu soundtracku :


Hodnocení hry : 90 %

Autor : KnoxvilleAlan Wake na PC, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Alan Wake
» Více o hře
Líbí se mi
  • Napínavý Příběh
  • Skvělá atmosféra
  • Hlavní hrdina Alan Wake
  • Audiovizuální stránka hry
  • Licencované tužkové baterie Energizer, auta a různé typy baterek
Vadí mi
  • Vysoké HW nároky
  • Trocha stereotypu
Verdikt: Alan Wake patří k tomu nejlepšímu co může současná doba na PC konzole nabýdnout. Doporučuji tuto hru každému kdo má rád napínavý příběh, napětí a akci.
Tisk
Hodnocení:
( 7.9 / 14 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku PC Recenze Alan Wake
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
lukas0707    Bonpar : Konec příběhu jse dá pochopit jednoduše. Je k tomu zapotřebí si zahrát Epizodu Signál. Tam pochopíš, co jse stalo s Alanem Wakem. Víc psát nebudu. Nechci spoilerovat :)
Bargud : K těm odstavcům : Máš pravdu, je jich tam trochu více než by být mělo. Dělal jsem je se záměrem přehlednosti v textu. Délka hry. K tomu nemám ani co dodat. Vykouřilo se mi to z hlavy a to jsem o délce hry psát chtěl ale bohužel jsem zapoměl :( O vývoji něco málo vím, jen jsem si všemi info. nebyl 100% jistý, proto jsem to vynechal.
Ale opravdu moc všem děkuju za připomenutí všeho v čem jsem selhal. Určitě mi to pomůže v další recenzi. :)
lukas0707lukas07074408
    21.6.2012 23:59
lukas0707

Bonpar : Konec příběhu jse dá pochopit jednoduše. Je k tomu zapotřebí si zahrát Epizodu Signál. Tam pochopíš, co jse stalo s Alanem Wakem. Víc psát nebudu. Nechci spoilerovat :)
Bargud : K těm odstavcům : Máš pravdu, je jich tam trochu více než by být mělo. Dělal jsem je se záměrem přehlednosti v textu. Délka hry. K tomu nemám ani co dodat. Vykouřilo se mi to z hlavy a to jsem o délce hry psát chtěl ale bohužel jsem zapoměl :( O vývoji něco málo vím, jen jsem si všemi info. nebyl 100% jistý, proto jsem to vynechal.
Ale opravdu moc všem děkuju za připomenutí všeho v čem jsem selhal. Určitě mi to pomůže v další recenzi. :)

Bargud    Jak bylo kdysi řečeno mě (už to vydím) je tam možná zbytečně o pár odstavců navíc - mohl jsi to napsat do jednoho odstavce (nedělat mezi nimy mezery) . Osobně tam dost postrádám délku hry - to je aspekt hry, který mě zajímý čím dál víc a víc a tak nějak je to i menší podstatná část recenze. Mohl jsi taky na začátku uvést od koho hra je a něco málo stručně z její minulosti vývoje (trošičku zajímavé čtení) , nicméně pokud o tom nevíš, není nutnost to vyhledávat! To do hodnocení rozhodně nepočítám.
Když se text dobře čte, mám raději, když je krapet delší a že ten tvůj se čte dobře.
EDIT: Taktéž 8/10, příště doufám dáš na rady níže, protože už nepřivřu oko ;-)
Bargudbargud6378
    21.6.2012 23:02
Bargud

Jak bylo kdysi řečeno mě (už to vydím) je tam možná zbytečně o pár odstavců navíc - mohl jsi to napsat do jednoho odstavce (nedělat mezi nimy mezery) . Osobně tam dost postrádám délku hry - to je aspekt hry, který mě zajímý čím dál víc a víc a tak nějak je to i menší podstatná část recenze. Mohl jsi taky na začátku uvést od koho hra je a něco málo stručně z její minulosti vývoje (trošičku zajímavé čtení) , nicméně pokud o tom nevíš, není nutnost to vyhledávat! To do hodnocení rozhodně nepočítám.
Když se text dobře čte, mám raději, když je krapet delší a že ten tvůj se čte dobře.
EDIT: Taktéž 8/10, příště doufám dáš na rady níže, protože už nepřivřu oko ;-)

Bonpar    Četlo se to pěkně, víc není třeba řešit. Kam patří y/i, čárky ve větách apod. se člověk naučí dlouhodobým psaním.
Jinak já osobně jsem vůbec nepochopil konec příběhu, nemyslím však, že to byla moje chyba, spíš se v tom ztratili i scénáristé :)
Bonparbonpar6370
    21.6.2012 18:45
Bonpar

Četlo se to pěkně, víc není třeba řešit. Kam patří y/i, čárky ve větách apod. se člověk naučí dlouhodobým psaním.
Jinak já osobně jsem vůbec nepochopil konec příběhu, nemyslím však, že to byla moje chyba, spíš se v tom ztratili i scénáristé :)

Honzas4400 člen redakce   1x   Naopak vedlejší úkoly jsou velmi důležité, je to jeden z aspektů hry, ale fajn, řeknu ti jednu chybu, kterou si měl všude > mněl (to není slovo :D) ;)Honzas4400honzas4400274    21.6.2012 15:56 Honzas4400

Naopak vedlejší úkoly jsou velmi důležité, je to jeden z aspektů hry, ale fajn, řeknu ti jednu chybu, kterou si měl všude > mněl (to není slovo :D) ;)

lukas0707    Díky moc. Věděl jsem že tam určitě nějaké chyby jsou. Ale myslím si že pravopis už jsem celkem zvládl. Jen ty věty nejsou napsané tak jak by mněly být a určitě jsem si nepohlídal čárky ve všech větách. Co se týče toho vypisování těch věcí. To mi přišlo zbytečné tam psát že tam nejsou třeba vedlejší úkoly a psát o obtížnosti mně buhužel nenapadlo. Díky za tu radu a v příští recenzované hře už budu dbát i na ty nejmenší detaily které hra nabýzí. Možná že tou recenzovanou hrou bude Alan Wake American Nightmare.lukas0707lukas07074408    21.6.2012 13:57 lukas0707

Díky moc. Věděl jsem že tam určitě nějaké chyby jsou. Ale myslím si že pravopis už jsem celkem zvládl. Jen ty věty nejsou napsané tak jak by mněly být a určitě jsem si nepohlídal čárky ve všech větách. Co se týče toho vypisování těch věcí. To mi přišlo zbytečné tam psát že tam nejsou třeba vedlejší úkoly a psát o obtížnosti mně buhužel nenapadlo. Díky za tu radu a v příští recenzované hře už budu dbát i na ty nejmenší detaily které hra nabýzí. Možná že tou recenzovanou hrou bude Alan Wake American Nightmare.

Echosword    Dávám 8/10 - víceméně kvůli tomu, co už ti napsal Honzas4400 - ale od minulé recenze jsi ušel pěkný kus práce, a za to máš mojí pochvalu :DEchoswordechosword12986    21.6.2012 11:32 Echosword

Dávám 8/10 - víceméně kvůli tomu, co už ti napsal Honzas4400 - ale od minulé recenze jsi ušel pěkný kus práce, a za to máš mojí pochvalu :D

Honzas4400 člen redakce    Hmmm... V tom "Konečně na PC", v téměř každé větě máš minimálně jednu chybu, osobně ti to říkat nebudu, když si to najdeš sám, pak pochopíš onu chybu líp ;)
Jinak dobré, akorát jsem se třeba nedozvěděl nic o obtížnosti, jestli jsou tam sbíratelné předměty, nějaké dodatečné úkoly ap.
Tak 7, 5/8, popravdě, teď jsem mírnej, snažim se :D Jinak jsem na hodnocení dost tvrdej, takže 8/10 ;)
Honzas4400honzas4400274
    21.6.2012 07:46
Honzas4400

Hmmm... V tom "Konečně na PC", v téměř každé větě máš minimálně jednu chybu, osobně ti to říkat nebudu, když si to najdeš sám, pak pochopíš onu chybu líp ;)
Jinak dobré, akorát jsem se třeba nedozvěděl nic o obtížnosti, jestli jsou tam sbíratelné předměty, nějaké dodatečné úkoly ap.
Tak 7, 5/8, popravdě, teď jsem mírnej, snažim se :D Jinak jsem na hodnocení dost tvrdej, takže 8/10 ;)

lukas0707    Napadá mně jestly celá rezenze není příliš krátká :( Ale snažil jsem se napsat vše důležitě, čím se hra vyznačuje a snad vše jsem napsal :) Tak nevím .lukas0707lukas07074408    21.6.2012 00:41 lukas0707

Napadá mně jestly celá rezenze není příliš krátká :( Ale snažil jsem se napsat vše důležitě, čím se hra vyznačuje a snad vše jsem napsal :) Tak nevím .

lukas0707    Zde jsem se vám pokusil přinést další rezenzi :) Budu moc rád když my ji ohodnotíte a poradíte mi co mám ještě vypilovat. Po předchozích radách jsem se snažil dát si pozor na chyby v textu a článek udělat lépe, co jse týče vizuální podoby. Snad jsem se od předchozí recenze o kus posunul v kvalitě.lukas0707lukas07074408    21.6.2012 00:34 lukas0707

Zde jsem se vám pokusil přinést další rezenzi :) Budu moc rád když my ji ohodnotíte a poradíte mi co mám ještě vypilovat. Po předchozích radách jsem se snažil dát si pozor na chyby v textu a článek udělat lépe, co jse týče vizuální podoby. Snad jsem se od předchozí recenze o kus posunul v kvalitě.

O autorovi blogu

lukas0707
lukas0707
Muž, 24 let, Ledeč nad Sázavou (Havlíčkův Brod)

Rád hraju hry, sportuju, chodím ven... No prostě si žiju jak to jen jde :)

Založit herní BLOG